home księga gości mapa serwisu


Dzisiaj jest Wtorek, 10 grudnia 2024 r.
Imieniny obchodzą Julia, Judyta, Daniel

Sztab Ratownictwa Zielona Góra

Ludzie Historia Przyjaciele Patroni
Szkolenia Zestaw ratowniczy Wzywanie pomocy Pierwsza pomoc Poradnik obywatela Wyposażenie apteczki Słowniczek

+ Historia

 W lutym 2010 roku powstał SZTAB RATOWNICTWA ZIELONA GÓRA tworząc samodzielną jednostkę ratowniczą w Mieście Zielona Góra.

 Jesteśmy jednostką współpracująca z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, wpisaną do Rejestru Wojewody Lubuskiego pozycja 132 (aktualizacja w dniu 18.02.2019r.).

   -----------------------------------------Historia powstania--------------------------------------------

 

Rejonowy Sztab Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej w Zielonej Górze powstał na początku 1999 roku na wniosek Krajowego Sztabu Ratownictwa. W całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 300 tego typu oddziałów i wszystkie wchodzą w skład Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej z siedzibą w Łodzi.
Na początku istnienia sztabu było tylko 8 ratowników: Krzysztof, Sebastian, Marta, Adam, Piotr, Władysław, Agnieszka i Jerzy. I od nich wszystko się zaczęło.

Praca ratowników jest całkowicie społeczna i polega na ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. W Zielonej Górze jest ich ponad 20-u. Są wśród nich ludzie w różnym wieku - kobiety, mężczyźni, młodzież, studenci. Jest nawet policjant oraz lekarze medycyny ratunkowej.

Właściwa działalność zielonogórskiego sztabu rozpoczęła się jednak rok później, w styczniu 2000. Dzięki wsparciu Pana Krzysztofa i Anny Frejman z Agencji Reklamowej "ABIPLUS", Pana Jacka Stefanowicza z Radia Zachód, Policji, Straży Pożarnej, Urzędu Miasta i prywatnych sponsorów , teoria zamieniła się w praktykę, a chęć działania w konkretną pracę - na meczach, koncertach, piknikach - wszędzie tam gdzie może być potrzebna natychmiastowa pomoc.

Praca Rejonowego Sztabu Ratownictwa nie jest jednak zabawą. Ekipy w kamizelkach oraz kurtkach medycznych z napisem RATOWNIK można było zobaczyć m.in.; na Przystanku Woodstock, na styczniowych finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w czasie trwania WINOBRANIA i na Festiwalu Piosenki Zjednoczonej Europy, na festynach, na meczach żużlowych - szczególnie tych uważanych za tzw. spotkania podwyższonego ryzyka oraz na różnego rodzaju imprezach masowych w powiecie zielonogórskim jak i również w województwie lubuskim. Dotychczas sztab zabezpieczył ok. 500  imprez masowych . Raz na pół roku sztab organizuje kursy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz szkoli dzieci i młodzież zielonogórską. Na dzień dzisiejszy przeszkolonych jest ponad 1000 osób m.in. : Gimnazjum nr 2 i nr 6 S.P. nr 15 SP w Nowogrodzie Bobrzańskim Zespół Szkół Elektronicznych i Samochodowych, WOPR w Zielonej Górze Hipermarket Carrrefour oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Policji. W roku 2005 dzięki wsparciu PZU S.A., PZU Życie S.A. a w szczególności Urzędowi Miasta Zielona Góra sztab rozpoczął szkolenie dzieci i nauczycieli w szkołach gimnazjum według projektu autorstwa lek.med. Szymona Michniewicza pn. "Łańcuch przeżycia - jesteś jego pierwszym ogniwem".

O znaczeniu sztabu świadczy też fakt włączenia go w skład Miejskiego Sztabu Kryzysowego Miasta Zielonej Góry w roku 2001.

 

Osobą, która od samego początku szkoliła ratowników z zakresu medycyny ratunkowej był lek.med. Krzysztof Ulbrych.
Od samego początku uczył członków sztabu, jak opatrywać rany, w jaki sposób postępować w przypadku omdleń, co trzeba zrobić, gdy nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Od 2002 roku pomocy przy szkoleniu ratowników udzielał również lek.med. Szymon Michniewicz. Serdecznie dziękujemy lekarzom za wsparcie i wieloletnie nauczanie w dziedzinie mdycyny ratunkowej. Na dzień dzisiejszy opieka merytoryczna oraz techniczna z zakresu medycyny ratunkowej leży w rękach rat.med. Artura Myszkowskiego- na codzień pracownika Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze.

Dużej pomocy udzieliła też ratownikom społecznym Komenda Miejska Policji, która udostępniała pomieszczenia na comiesięczne zebrania i szkolenia oraz szkoli ratowników od strony cywilno-prawnej zabezpieczania miejsca zdarzenia. W roku 2004 po pięcioletniej współpracy Sztab podpisał porozumienie z Policją zielonogórską. Ze swojej strony natomiast, sztab w miarę możliwości czasowych szkoli policjantów w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pomaga zabezpieczać przedmedycznie imprezy masowe.

Na początku marca 2001 porozumienie o współpracy podpisała także Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze , dzięki której sztab otrzymał radiostacje do łączności radiowej, lokal na zagospodarowanie siedziby w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 przy ul. Kożuchowskiej . KM PSP ze swojej strony również szkoli ratowników przedmedycznych od strony psychologicznego podejścia do osoby poszkodowanej oraz odpowiedniego zabezpieczenia przeciwpożarowego na miejscu wypadku. Rejonowy Sztab Ratownictwa uczestniczy wraz z Policją i Państwową Strażą Pożarną w różnego rodzaju pokazach i symulacjach wypadków i kolizji drogowych oraz różnego rodzaju klęskach żywiołowych. W roku 2003 sztab podpisał porozumienie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym w Zielonej Górze.

Rejonowy Sztab Ratownictwa wiele zawdzięcza też Urzędowi Miasta, który na podstawie umowy przekazuje dotacje na sprzęt oraz środki medyczne. W roku 2006 dzięki Urzędowi Miasta w Zielonej Górze sztab zakupił nowe komplety ubrań dla ratowników ( kurtki medyczne, spodnie ratownicze, czapeczki i polary - W.I.Promotions, logo na ubraniach ratowników umieszczono za zgodą SSR Szczecin-serdecznie DZIĘKUJEMY) oraz plecaki ratownicze i materiały opatrunkowe. Przy zakupie sprzętu pomogły dotychczas takie firmy jak: Agencja Reklamowa ABI Plus, Centrum Biznesu, PZU Grupa S.A. Stronę internetową oraz opiekę nad nią zapewnia Centrum Technologii Internetowych CTI z Zielonej Góry. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz od NNW zapewnił Allianz Polska.. Sztab współpracuje również z Fundacją "Bezpieczne Miasto". Ambulans-karetkę otrzymalśmy od naszego "ratowniczego przyjaciela" a jest nim RYSZARD KORZENIOWSKI TRANSPORT SANITARNY-Rysiu dziekujemy:):). Naszą karetkę za "przysłowiową darmochę" naprawia MOTOM Warsztaty Samochodowe ul. Jędrzychowska 46, Zielona Góra za co już serdecznie dziekujemy. Wymianę oleju oraz wymianę akumulatora zapewnia: STACJA Mechanika Pojazdowa Iwona Szafrańska, Zbigniew Szafrański - oczywiście również wielkie dzięki. Sprzęt p.poż oraz pokrowce na siedzenia w karetce zasponsorował nam nasz wieloletni partner - Centrum BHP i P.poż Sela - oczywiście wielkie dzieki. Księgowość naszej jednostki bezpłatnie prowadzi Kancelaria Rachunkowo-Podatkowa "FISCUS" Teresa Zawisza za co również dziękujemy :):).

Lista sponsorów jest długa, jednak potrzeby są niestety jeszcze większe. Dlatego zwracamy sie z prośbą do osób i instytucji o wszelką pomoc.

W dużym stopniu pomóc może samo społeczeństwo.

  • Wystarczy, że ludzie będę ostrożni i nie będą prowokować sytuacji zagrażających życiu czy zdrowiu - wyjaśniają ratownicy.
  • My możemy być "bezrobotni" - dodają z uśmiechem - wystarczy, że będziemy się czuli potrzebni, a nie będziemy musieli wykorzystywać naszych umiejętności w praktyce. W końcu każdy z nas ma prywatnie co robić.

W województwie lubuskim istnieją jeszcze podobne organizacje ratownicze w: Żarach, Lesznie Górnym, Słubicach, Lubsku, Żaganiu, Ośnie Lubuskim, Sulęcinie oraz w Międzyrzeczu. 

+ Nasze ostatnie akcje

  • 08.12.2024
    Bieg charytatywny Bieg po zdrowie WIKI - Park Tysiąclecia
  • 21.11.2024
    Nauka pierwszej pomocy -Fundacja Warto Jest Pomagać

+archiwum akcji

+ Telefony alarmowe

999 - Pogotowie Ratunkowe
998 - Straż Pożarna
997 - Policja
112 - Telefon Ratunkowy
994 - Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne
993 - Pogotowie Ciepłownicze
992 - Pogotowie Gazowe
991 - Pogotowie Energetyczne

powered by cti.eu - hosting, certyfikaty SSL, domeny, webdesign

© 2024  |  Prawo  |  Statut  |  Ustawy  |  Zarządzenia